Cichoń Czesław, Cecot Witold, Krok Józef, Pluciński Piotr

Metody Komputerowe w liniowej mechanice konstrukcji

Dyscyplina:
ISBN: 978-83-7242-522-5
Rok wydania: 2010
Kategoria:

Autor: Cichoń Czesław, Cecot Witold, Krok Józef, Pluciński Piotr
ISBN/ISSN: 978-83-7242-522-5
Wydawnictwo: Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej
Rok wydania: 2010
Język publikacji: polski
Ilość stron: 432
Format: B5
Wymiary: 24×17 cm
Rodzaj okładki: miękka

Inspiracją do napisania niniejszego podręcznika stały się zajęcia z przedmiotu Metody komputerowe dla studentów studiów inżynierskich (dziennych i zaocznych) na Wydziale Inżynierii Lądowej. Potrzebę powstania takiego podręcznika zgłaszali od dawna zarówno studenci, jak i prowadzący zajęcia laboratoryjne.
Zasadnicze rozdziały podręcznika wiążą się z analizą układów prętowych. Spośród licznych typowych konstrukcji inżynierskich (omawianych w ramach wytrzymałości materiałów i mechaniki budowli) wybrano głównie belki i ramy. Dla najprostszego układu, jakim jest zginana belka przypomniano opis matematyczny ciągłego modelu fizycznego, aby przygotować podstawy do budowy opisu matematycznego dyskretnego układu. Problem początkowo-brzegowy został przedstawiony na elementarnym poziomie, w nawiązaniu do technicznej teorii belek zginanych (zadanie geometrycznie jednowymiarowe). W materiale uzupełniającym podano informacje o ramach przestrzennych i ustrojach powierzchniowych. W przedmiocie położono nacisk na przejście od ustrojów ciągłych do układów dyskretnych, aby model obliczeniowy był dostosowany do narzędzia jakim jest komputer. Z wielu metod komputerowych wybrano zasadniczo tylko metodę elementów skończonych (MES) i metodę różnic skończonych (MRS).

Waga 0,80 kg